Not seeing the correct location?
  • Click the weather box above. A new browser tab (or window) should open and display the Accuweather website.
  • Type your zip code or City, State and press enter.
  • Select your town.
  • Close the Accuweather browser tab (or window).
Reload the Chronicle website and your location should be correct.
Close these instructions.

High School Schedule

Friday’s Results

FOOTBALL

Windham 28, Griswold 24

Bloomfield 25, RHAM 21

Coventry/Windham Tech/Bolton/Lyman Memorial 40, Granby 0

CIAC TOURNAMENT

BOYS SOCCER

Quarterfinals

CLASS L

No. 1 E.O. Smith 5, No. 8 Bethel 1

No. 4 Masuk-Monroe 2, No. 28 RHAM 0

CLASS M

No. 1 Granby Memorial 3, No. 9 Bullard Havens Tech-Bridgeport 1

No. 5 Suffield 3, No. 13 Bacon Academy 1 (2 OT)

CLASS S

No. 7 Coventry 4, No. 15 Canton 1

No. 1 Old Saybrook 1, No. 8 Litchfield 0

No. 5 Morgan 2, No. 13 Cromwell 1

CLASS LL

No. 2 Glastonbury 3, No. 23 Danbury0

No. 20 Norwalk 2, No. 5 Ridgefield 1 (2 OT)

VOLLEYBALL

Quarterfinals

CLASS S

No. 1 Coventry 3, No. 9 Terryville 0 (25-6, 25-5, 25-13)

No. 4 Holy Cross-Waterbury 3, No. 12 Innovation-New Britain 0 (25-18, 25-18, 25-16)

No. 2 Lyman Memorial 3, No. 7 SMSA-Hartford 0 (25-18, 25-16, 25-15).

No. 6 Coginchaug 3, No. 14 Cromwell 2 (23-25, 20-25, 25-15, 25-22, 19-17)

CLASS M

No. 1 St. Joseph-Trumbull 3, No. 9 Lewis Mills-Burlington 0 (25-10, 25-14, 25-10)

No. 7 East Haven 3, No. 2 Torrington 1 (25-23, 25-20, 16-25, 25-20)

No. 3 Seymour 3, No. 6 Nonnewaug 0 (25-20, 25-23, 26-24).

No. 4 Haddam-Killingworth 3, No. 5 Valley Regional 1 (30-32, 25-23, 25-22, 25-21).

Today’s Games

FOOTBALL

E.O. Smith at Hartford Public, 1 p.m.

CIAC TOURNAMENT

GIRLS SOCCER

Quarterfinals

CLASS L

No. 25 New Canaan at No.1 RHAM, 2 p.m.

No. 21 E.O. Smith at No. 20 East Lyme, 4 p.m.

No. 11 Farmington at No.2 St. Joseph-Trumbull, 1 p.m.

No. 26 Joel Barlow at No. 2 Daniel Hand-Madison, 3 p.m. (Surf Club)

CLASS S

No. 9 Coventry at No.1 Old Lyme, 11:30 a.m.

No. 12 East Granby at No.4 St. Paul-Bristol, 2 p.m.

No. 14 Litchfield at No.11 East Hampton, 2 p.m.

No. 7 Tourtellotte at No.2 Holy Cross-Waterbury, 2 p.m.

CLASS M

No. 9 Morgan at No.1 Lewis Mills-Burlington, 3 p.m.

No. 20 Berlin at No. 12 Cromwell, 2 p.m.

No. 19 Weston at No. 11 Sheehan-Wallingford, 2 p.m.

No. 7 Rocky Hill at No.2 Granby Memorial, 2 p.m.

CLASS LL

No. 8 Darien at No.1 Suffield, 2 p.m.

No. 12 Trumbull at No.4 Staples-Westport, 2 p.m.

No. 6 Glastonbury at No.3 Newtown, 2 p.m.

No. 7 Ridgefield at No. 2 Enfield, 3 p.m.

VOLLEYBALL

Quarterfinals

CLASS L

No. 9 E.O. Smith at No.1 RHAM, 6 p.m.

No. 5 Guilford at No. 4 Farmington, 4 p.m.

No. 6 Joel Barlow at No.3 Stratford, 6 p.m.

No. 7 Woodstock Academy at No. 2 Killingly, 6 p.m.

CLASS LL

No. 8 Glastonbury at No.1 Cheshire, 6 p.m.

No. 20 Conard at No.5 Amity-Woodbridge, 6 p.m.

No. 6 Greenwich at No.3 Ridgefield, 5 p.m.

No. 10 Trumbull at No. 2 Southington, 6 p.m.

BOYS SOCCER

Quarterfinals

CLASS S

No.6 Putnam at No.3 Somers, noon.

CLASS M

No. 6 Ellington at No. 3 Stonington, noon.

No. 7 Haddam-Killingworth at No.2 Lewis Mills, 7 p.m.

CLASS LL

No. 25 Wilbur Cross-New Haven at No.1 Naugatuck, 1 p.m

No. 6 Farmington at No. 3 Shelton, 3:30 p.m.

CLASS L

No. 11 Branford at No. 3 Guilford, 1 p.m.

No. 15 Maloney at No. 10 Daniel Hand-Madison, 5 p.m. (Surf Club)

GIRLS SWIMMING

Qualifying Rounds

Class M at Masuk-Monroe, 11:30 a.m.

Class S at Plainville, 2 p.m.

Class L at East Hartford, 6 p.m.

CROSS COUNTRY

New England Championships at Troy Howard Middle School, Belfast, Maine, 11:30 a.m.

 

This article appears in our print edition and in our Chronicle e-edition (available at 4 p.m. weekdays, 8 a.m. Saturday) complete with all photos and special sections.

Click here to subscribe to the Chronicle E-edition

Click here to inquire about print subscriptions